Skip to content

86 Washington StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1931
Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Aug 14, 2001

Property Information

Block116.01
Lot101
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0051

Building Details

Building Class10
Description2SB2G
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage1,720
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,800
43%
Improvement Value:$187,200
57%
Total Assessment$329,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,712+1.8%
2024$9,537+5.5%
2023$9,039+1.6%
2022$8,896+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,720DeedBook 5820, Page 174

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4810, Page 548

Property Built

Built

Year Built: 1931