Skip to content

80 Washington StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1915
Church/Charitable

Last Sale Price
$940,000
Last Sale Date
Jul 7, 2011

Property Information

Block116.01
Lot104
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0051

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage7,480
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$700,000
57%
Improvement Value:$520,800
43%
Total Assessment$1,220,800

Sale
$940,000

To:

Sq Ft7,480DeedBook 12319, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1915