Skip to content

60 Washington StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1961
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 19, 2007

Property Information

Block116.01
Lot114
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0051

Building Details

Building Class10
Description1SS
Dwellings0
ZoningB-1
Sq Footage704
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
34%
Improvement Value:$290,000
66%
Total Assessment$440,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,464+1.8%
2024$11,257+5.5%
2023$10,670+1.6%
2022$10,501+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961