Skip to content

278 Watchung AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Apr 18, 2022

Property Information

Block119
Lot6.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0045

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings2
ZoningI
Sq Footage1,632
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,300
49%
Improvement Value:$196,500
51%
Total Assessment$383,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,143+1.9%
2024$7,012+5.6%
2023$6,640-13.8%
2022$7,707+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft1,632DeedBook 20220, Page 42803

Property Sale

SaleMulti
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 12523, Page 8221Recorded11/10/2014

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5251, Page 784

Property Built

Built

Year Built: 1910