Skip to content

5 Washington StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1948
Commercial

Last Sale Price
$980,000
Last Sale Date
Sep 30, 2021

Property Information

Block120.01
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0046

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings0
ZoningB-1
Sq Footage3,976
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$193,700
23%
Improvement Value:$648,300
77%
Total Assessment$842,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,522+1.8%
2024$10,332+5.5%
2023$9,793+1.6%
2022$9,638+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$980,000

To:

Sq Ft3,976DeedBook 20211, Page 22878

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 5653, Page 839

Property Built

Built

Year Built: 1948