Skip to content

200 Watchung AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$131,000
Last Sale Date
Sep 27, 1999

Property Information

Block120.01
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0046

Building Details

Building Class17
Description2SF3G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,451
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$186,400
43%
Improvement Value:$250,400
57%
Total Assessment$436,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,122+1.9%
2024$9,936+5.6%
2023$9,409+1.6%
2022$9,258+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$131,000

To:

Sq Ft1,451DeedBook 5646, Page 802

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 5236, Page 665

Property Built

Built

Year Built: 1910