Skip to content

15 Meade StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2006

Property Information

Block120.01
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0046

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,210
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
41%
Improvement Value:$235,000
59%
Total Assessment$395,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,356+1.9%
2024$8,203+5.6%
2023$7,768+1.6%
2022$7,643+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5947, Page 259

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5055, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1890