Skip to content

132 Watchung AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jun 20, 2001

Property Information

Block120.02
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0047

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage1,612
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$181,000
46%
Improvement Value:$214,100
54%
Total Assessment$395,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,602+1.9%
2024$9,426+5.6%
2023$8,926+1.6%
2022$8,782+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft1,612DeedBook 5813, Page 746

Property Built

Built

Year Built: 1910