Skip to content

118 Watchung AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Feb 1, 2023

Property Information

Block120.02
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0047

Building Details

Building Class45
Description2SS
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage1,876
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$193,100
38%
Improvement Value:$315,200
62%
Total Assessment$508,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,214+1.9%
2024$11,008+5.6%
2023$10,423+1.6%
2022$10,256+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$610,000

To:

Sq Ft1,876DeedBook 20230, Page 15403

Property Sale

Sale
$161,200

From:

To:

Sq Ft1,876DeedBook 20180, Page 61438Recorded7/18/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920