Skip to content

33 Watchung AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1915

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Apr 30, 2004

Property Information

Block120.02
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0047

Building Details

Building Class45
Description2SF3G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage1,854
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$197,500
37%
Improvement Value:$338,500
63%
Total Assessment$536,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,523+1.9%
2024$10,325+5.7%
2023$9,764+1.7%
2022$9,603+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,854DeedBook 6066, Page 871

Property Built

Built

Year Built: 1915