Skip to content

52 Watchung AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jul 31, 2006

Property Information

Block120.02
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0047

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,252
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$197,500
36%
Improvement Value:$356,200
64%
Total Assessment$553,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,600+1.9%
2024$12,369+5.6%
2023$11,712+1.6%
2022$11,524+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,252DeedBook 6376, Page 297

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 6103, Page 578

Property Built

Built

Year Built: 1930