Skip to content

38 Watchung AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Dec 5, 2003

Property Information

Block120.02
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0047

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,496
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$197,500
41%
Improvement Value:$284,300
59%
Total Assessment$481,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,363+1.9%
2024$11,155+5.6%
2023$10,563+1.6%
2022$10,393+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$242,000

To:

Sq Ft1,496DeedBook 6035, Page 589

Property Built

Built

Year Built: 1910