Skip to content

65 Ridge AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1921

Last Sale Date
Sep 8, 2020

Property Information

Block124
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0050

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,100
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,500
35%
Improvement Value:$359,800
65%
Total Assessment$557,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,061+1.9%
2024$13,803+5.6%
2023$13,071+1.6%
2022$12,861+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 5104, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1921