Skip to content

97 Whittlesey AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Nov 22, 2024

Property Information

Block125.01
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0050

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
ZoningR-T
Sq Footage2,436
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,000
31%
Improvement Value:$376,600
69%
Total Assessment$547,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,991+1.9%
2024$13,734+5.6%
2023$13,005+1.6%
2022$12,796+3.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$620,000

To:

Sq Ft2,436DeedBook 20240, Page 71147

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft2,436DeedBook 20190, Page 74945Recorded8/9/2019

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 12017, Page 1787

Property Sale

SaleMulti
$136,000
DeedBook 5478, Page 884

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 5283, Page 801

Property Built

Built

Year Built: 1910