Skip to content

16 William StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Mar 9, 2015

Property Information

Block125.01
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0050

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,888
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,300
34%
Improvement Value:$337,100
66%
Total Assessment$508,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,080+1.9%
2024$11,858+5.6%
2023$11,229+1.6%
2022$11,048+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,992DeedBook 12548, Page 4845

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 5235, Page 707

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5052, Page 651

Property Built

Built

Year Built: 1920