Skip to content

137 Franklin AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Nov 2, 2009

Property Information

Block125.02
Lot144
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0055

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage1,686
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,000
37%
Improvement Value:$293,400
63%
Total Assessment$466,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,204+1.9%
2024$9,035+5.6%
2023$8,556+1.6%
2022$8,418+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,686DeedBook 12226, Page 1420

Property Built

Built

Year Built: 1920