Skip to content

143 Franklin AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1903

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 28, 2018

Property Information

Block125.02
Lot148
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0055

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,136
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,300
40%
Improvement Value:$233,600
60%
Total Assessment$389,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,637+1.9%
2024$8,479+5.6%
2023$8,029+1.6%
2022$7,900+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,374DeedBook 20180, Page 96545

Property Sale

Sale
$222,300

From:

To:

Sq Ft1,136DeedBook 20170, Page 56217Recorded6/28/2017

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5988, Page 941

Property Sale

Sale
$142,900
DeedBook 5696, Page 24

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5644, Page 525

Property Built

Built

Year Built: 1903