Skip to content

385-391 Main StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1972
Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 31, 2001

Property Information

Block125.02
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0055

Building Details

Building Class10
Description1SS
Dwellings0
ZoningR-T
Sq Footage1,983
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$801,600
70%
Improvement Value:$348,400
30%
Total Assessment$1,150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,584+1.8%
2024$24,141+5.5%
2023$22,883-14.9%
2022$26,891+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,983DeedBook 5844, Page 859

Property Built

Built

Year Built: 1972