Skip to content

15 Ashwood TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1911

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Jun 14, 2013

Property Information

Block125.03
Lot315
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0056

Building Details

Building Class17
Description2SF3G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,687
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,500
36%
Improvement Value:$368,200
64%
Total Assessment$574,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,525+1.9%
2024$12,295+5.6%
2023$11,643+1.6%
2022$11,455+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$272,000

To:

Sq Ft1,986DeedBook 12443, Page 8834

Property Built

Built

Year Built: 1911