Skip to content

17 Ashwood TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1915

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Aug 18, 2005

Property Information

Block125.03
Lot316
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0056

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,607
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,800
36%
Improvement Value:$309,400
64%
Total Assessment$485,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,551+1.9%
2024$11,339+5.6%
2023$10,737+1.6%
2022$10,564+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft1,607DeedBook 6228, Page 762

Property Built

Built

Year Built: 1915