Skip to content

419 Main StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1948
Commercial

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Mar 22, 2017

Property Information

Block125.03
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0056

Building Details

Building Class10
Description2SS
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage2,627
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,600
54%
Improvement Value:$263,400
46%
Total Assessment$571,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,069+1.8%
2024$13,815+5.5%
2023$13,095+1.6%
2022$12,889+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft2,674DeedBook 20170, Page 28154

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 6290, Page 708

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5991, Page 478

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5808, Page 915

Property Sale

Sale
$174,600
DeedBook 5508, Page 389

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 5084, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1948