Skip to content

443 Main StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1906
Commercial

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Nov 2, 2018

Property Information

Block125.03
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0056

Building Details

Building Class10
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage4,553
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,800
22%
Improvement Value:$820,200
78%
Total Assessment$1,051,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,514+1.8%
2024$25,054+5.5%
2023$23,749+1.6%
2022$23,374+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$685,000

To:

Sq Ft4,510DeedBook 20180, Page 96325

Property Built

Built

Year Built: 1906