Skip to content

11 Orange PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1962

Last Sale Price
$164,000
Last Sale Date
Jun 30, 1998

Property Information

Block125.03
Lot68
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0056

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,072
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$186,600
38%
Improvement Value:$304,700
62%
Total Assessment$491,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,719+1.9%
2024$11,504+5.6%
2023$10,894+1.6%
2022$10,719+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$164,000

To:

Sq Ft2,072DeedBook 5543, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1962