Skip to content

92 Cherry StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1915

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jan 4, 2012

Property Information

Block125.03
Lot87
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0056

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage1,680
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,000
35%
Improvement Value:$272,300
65%
Total Assessment$417,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,865+1.9%
2024$9,683+5.6%
2023$9,170+1.6%
2022$9,022+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,680DeedBook 12346, Page 7839

Property Built

Built

Year Built: 1915