Skip to content

165 Franklin Ave.West Orange, NJ 07052

Built 1903

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
Feb 10, 2015

Property Information

Block125.04
Lot161
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0055

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,176
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,900
40%
Improvement Value:$237,100
60%
Total Assessment$396,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,157+1.9%
2024$8,989+5.6%
2023$8,512+1.6%
2022$8,375+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$222,000

To:

Sq Ft1,280DeedBook 12539, Page 185

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 6051, Page 564

Property Sale

Sale
$132,430
DeedBook 5728, Page 201

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 5410, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1903