Skip to content

52 William StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jul 11, 2014

Property Information

Block125.05
Lot169
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0055

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,228
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
40%
Improvement Value:$228,400
60%
Total Assessment$383,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,923+1.9%
2024$8,759+5.6%
2023$8,294+1.6%
2022$8,161+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,444DeedBook 12506, Page 4151

Property Sale

Sale
$317,500
DeedBook 12033, Page 1377

Property Sale

Sale
$293,000
DeedBook 6358, Page 166

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5430, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1910