Skip to content

325 Main StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1969
Commercial

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Feb 28, 2001

Property Information

Block125.05
Lot2.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0055

Building Details

Building Class10
Description1SBR
Dwellings0
ZoningR-T
Sq Footage988
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,000
78%
Improvement Value:$87,000
22%
Total Assessment$387,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,075+1.8%
2024$17,749+5.5%
2023$16,824+1.6%
2022$16,559+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft988DeedBook 5759, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1969