Skip to content

Main Street(Block 125.05 Lot 4)West Orange, NJ 07052

Commercial

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Aug 2, 2022

Property Information

Block125.05
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0055

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningB-1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$198,000
96%
Improvement Value:$7,900
4%
Total Assessment$205,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,524+1.8%
2024$6,406+5.5%
2023$6,073+1.6%
2022$5,977+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

DeedBook 20220, Page 79646

Property Sale

Sale
$587,000
DeedBook 6378, Page 758