Skip to content

5 Cary StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1912

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 8, 2025

Property Information

Block12
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0024

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningB-I
Sq Footage1,668
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,300
42%
Improvement Value:$233,100
58%
Total Assessment$399,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,281+1.9%
2024$8,129+5.6%
2023$7,698+1.6%
2022$7,574+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$159,000

To:

DeedBook 5899, Page 259

Property Sale

Sale
$75,000

To:

DeedBook 5382, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1912