Skip to content

44 High StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$151,500
Last Sale Date
Jan 24, 2001

Property Information

Block132
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0048

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,745
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,000
31%
Improvement Value:$383,500
69%
Total Assessment$554,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,867+1.9%
2024$12,631+5.6%
2023$11,960+1.6%
2022$11,768+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$151,500

To:

Sq Ft2,745DeedBook 5753, Page 748

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5267, Page 763

Property Built

Built

Year Built: 1910