Skip to content

4 Watson AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Last Sale Price
$11,000
Last Sale Date
Feb 17, 2014

Property Information

Block133
Lot28.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0048

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,578
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,400
29%
Improvement Value:$409,500
71%
Total Assessment$573,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,705+1.9%
2024$13,454+5.6%
2023$12,740+1.6%
2022$12,535+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$11,000

To:

Sq Ft2,819DeedBook 12495, Page 6614

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 12277, Page 4878

Property Built

Built

Year Built: 1920