Skip to content

18 Samuel StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 29, 2025

Property Information

Block134.01
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0048

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,704
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$162,900
29%
Improvement Value:$399,100
71%
Total Assessment$562,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,260+1.9%
2024$13,017+5.6%
2023$12,326+1.6%
2022$12,128+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,704DeedBook 12062, Page 9122

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 5011, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1984