Skip to content

14 Fremont StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 2011

Property Information

Block134.02
Lot113
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0058

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,019
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,600
30%
Improvement Value:$352,700
70%
Total Assessment$505,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,218+1.9%
2024$11,012+5.6%
2023$10,428+1.6%
2022$10,260+5.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 5056, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1925