Skip to content

20 Fremont StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 16, 1993

Property Information

Block134.02
Lot116
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0058

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage1,963
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,200
33%
Improvement Value:$317,300
67%
Total Assessment$473,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,761+1.9%
2024$9,582+5.6%
2023$9,074+1.6%
2022$8,928+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5215, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1925