Skip to content

10 Franklin AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 31, 2005

Property Information

Block134.02
Lot53.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0058

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,080
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,400
39%
Improvement Value:$223,700
61%
Total Assessment$368,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,356+1.9%
2024$8,203+5.6%
2023$7,768+1.6%
2022$7,643+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,080DeedBook 6238, Page 23

Property Sale

Sale
$220,100
DeedBook 5960, Page 736

Property Built

Built

Year Built: 1920