Skip to content

40 Franklin AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$364,000
Last Sale Date
Jun 4, 2015

Property Information

Block134.02
Lot64
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0058

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings4
ZoningR-T
Sq Footage3,077
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
22%
Improvement Value:$504,000
78%
Total Assessment$644,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,092+1.9%
2024$16,778+5.6%
2023$15,888+1.6%
2022$15,632+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$364,000

To:

Sq Ft3,084DeedBook 12558, Page 2556

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 12316, Page 5675

Property Sale

Sale
$281,900
DeedBook 12226, Page 61

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 5457, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1920