Skip to content

19 Whittlesey AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block134.02
Lot95
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0058

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,176
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,800
39%
Improvement Value:$215,400
61%
Total Assessment$353,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,813+1.9%
2024$7,669+5.6%
2023$7,262+1.6%
2022$7,146+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910