Skip to content

50 Harrison AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2006

Property Information

Block138
Lot38.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0057

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,731
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,100
34%
Improvement Value:$256,200
66%
Total Assessment$387,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,719+1.9%
2024$9,541+5.6%
2023$9,035+1.6%
2022$8,889+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$247,200
DeedBook 6110, Page 492

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5864, Page 383

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5415, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1910