Skip to content

31 Kirk StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Feb 12, 2016

Property Information

Block139.01
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0058

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,302
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,000
35%
Improvement Value:$307,100
65%
Total Assessment$476,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,839+1.9%
2024$10,640+5.6%
2023$10,075+1.6%
2022$9,913+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft1,548DeedBook 20160, Page 15957

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 12227, Page 9012

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 6031, Page 644

Property Built

Built

Year Built: 1910