Skip to content

2 Harrison AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1908

Last Sale Price
$419,900
Last Sale Date
Nov 11, 2021

Property Information

Block139.01
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0058

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage2,007
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,100
34%
Improvement Value:$302,900
66%
Total Assessment$459,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,326+1.9%
2024$9,155+5.6%
2023$8,669+1.6%
2022$8,529+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$419,900

To:

Sq Ft2,007DeedBook 20211, Page 48498

Property Built

Built

Year Built: 1908