Skip to content

34 Valley WayWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Apr 15, 1986

Property Information

Block140.02
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0068

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,318
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,000
44%
Improvement Value:$233,600
56%
Total Assessment$420,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,333+1.9%
2024$10,143+5.6%
2023$9,605+3.6%
2022$9,271+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

To:

Sq Ft1,318DeedBook 4916, Page 602

Property Built

Built

Year Built: 1920