Skip to content

36 Valley WayWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Apr 14, 2025

Property Information

Block140.02
Lot38.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0068

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,724
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,000
41%
Improvement Value:$269,300
59%
Total Assessment$456,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,331+1.9%
2024$11,123+5.6%
2023$10,532+1.6%
2022$10,363+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000

To:

Sq Ft1,724DeedBook 20250, Page 26849

Property Sale

Sale
$399,000
Sq Ft1,500DeedBook 20210, Page 40999Recorded4/5/2021

Property Sale

Sale
$83,200
DeedBook 4855, Page 714

Property Built

Built

Year Built: 1930