Skip to content

38 Valley WayWest Orange, NJ 07052

Built 1921

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Jun 11, 1996

Property Information

Block140.02
Lot38.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0068

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,433
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,000
43%
Improvement Value:$252,400
57%
Total Assessment$439,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,392+1.9%
2024$10,197+3.1%
2023$9,892+1.6%
2022$9,733+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$124,000

To:

Sq Ft1,433DeedBook 5422, Page 499

Property Built

Built

Year Built: 1921