Skip to content

28 Valley WayWest Orange, NJ 07052

Built 1900

Last Sale Price
$134,000
Last Sale Date
May 14, 1999

Property Information

Block140.02
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0068

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,637
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,000
41%
Improvement Value:$264,500
59%
Total Assessment$451,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,272+1.9%
2024$10,083+5.6%
2023$9,548+1.6%
2022$9,395+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$134,000

To:

Sq Ft1,637DeedBook 5616, Page 497

Property Built

Built

Year Built: 1900