Skip to content

83 Kirk StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 19, 2003

Property Information

Block140.03
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0059

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,451
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,000
41%
Improvement Value:$221,100
59%
Total Assessment$373,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,309+1.9%
2024$10,120+5.6%
2023$9,583+1.6%
2022$9,429+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$165,860
DeedBook 5697, Page 759

Property Sale

Sale
$129,500
DeedBook 5395, Page 540

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 4923, Page 838

Property Built

Built

Year Built: 1930