Skip to content

34 Virginia AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$649,995
Last Sale Date
Feb 25, 2025

Property Information

Block140.03
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0059

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,592
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,000
37%
Improvement Value:$281,400
63%
Total Assessment$447,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,059+1.9%
2024$12,819+18.1%
2023$10,855+1.6%
2022$10,680+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$649,995

To:

Sq Ft1,592DeedBook 20250, Page 13283

Property Built

Built

Year Built: 1930