Skip to content

7 Grant TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1928

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Feb 12, 1996

Property Information

Block140.04
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0059

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage2,305
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,200
33%
Improvement Value:$360,600
67%
Total Assessment$537,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,347+1.9%
2024$16,047+5.6%
2023$15,195+1.6%
2022$14,951+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft2,305DeedBook 5406, Page 558

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 5217, Page 665

Property Built

Built

Year Built: 1928