Skip to content

87 Kirk StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$191,000
Last Sale Date
May 28, 1993

Property Information

Block140.04
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0059

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
ZoningR-T
Sq Footage2,926
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,000
31%
Improvement Value:$376,800
69%
Total Assessment$542,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,099+1.9%
2024$15,803+5.6%
2023$14,965+1.6%
2022$14,724+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$191,000

To:

Sq Ft2,926DeedBook 5263, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1925