Skip to content

59 Mississippi AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1973

Last Sale Price
$21,000
Last Sale Date
Jun 13, 2012

Property Information

Block140.04
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0059

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,352
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,000
34%
Improvement Value:$353,400
66%
Total Assessment$532,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,865+1.9%
2024$13,610+5.6%
2023$12,888+1.6%
2022$12,681+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$21,000

To:

Sq Ft2,352DeedBook 12374, Page 8190

Property Sale

Sale
$191,000
DeedBook 5324, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 1973