Skip to content

1 Winfield StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2015

Property Information

Block140.04
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0059

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,111
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,700
44%
Improvement Value:$219,700
56%
Total Assessment$394,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,401+1.9%
2024$9,228+5.6%
2023$8,738+1.6%
2022$8,598+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1935